ENERJİ SANTRALLERİ TÜRBİN YAĞLARI VERNİKLEŞME ( VARNISH) PROBLEMİ VE ÇÖZÜMÜ

VERNİKLEŞME ( VARNISH) NEDİR?

KİMYASAL BOZUNMAYA UĞRAMIŞ BAZ YAĞI VE ANTİOKSİDAN KATKILARININ OLUŞTURDUĞU, KATRANLAŞMIŞ ZARARLI ATIKLARDIR.
Aşağıda değişik vernikleşme örnekleri görülmektedir.


Aşağıda vernikleşme nedeniyle tutukluk yapan valfin resmi görülmektedir.

VERNİK (VARNISH) OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR?

RULER WIEW TM ANTİOKSİDAN GÖRÜNTÜLEME ÖLÇÜM CİHAZI İLE YAĞLARA BELİRLİ ORANDA KARIŞTIRILAN ANTİOKSİDANLARIN, DEĞİŞİM ORANLARINI ASTM 6971 STANDARDINA UYGUN OLARAK ÖLÇEREK YAĞIN KRİTİK OLAN VERNİKLEŞME SINIRINI TESPİT EDER.  BU TEST METODU SIEMENS VE GE TURBİN ÜRETİCİLERİ TARAFINDAN ÖNERİLMEKTEDİR.


VERNİKLEŞME (VARNISH) NASIL TESPİT EDİLİR?

MPC POTANSİYEL VERNİK ( VARNISH) TEST CİHAZI: TURBİNLER, KOMPRESÖRLER VE HİDROLİK SİSTEMLERDE OLUŞAN VERNİKLEŞME SEVİYESİNİ ASTM D 7843 STANDIRNA UYGUN OLARAK ÖLÇER.


VERNİKLEŞME ORANI ARTTIKÇA YAĞIN RENGİNDE DEĞİŞİM OLUŞUR. MPC TESTİ BU RENK DEĞİŞİM ORANINI ASTM STANDARDINA GÖRE DERECELENDİRİR VE YAĞIN İŞLETİLMESİ HUSUSUNDA KULLANICIYA BİLGİ VERİR.

VERNİKLEŞME (VARNISH) NASIL TEMİZLENİR?

ESP-ELEKTROFİZİKSEL FİLTRASYON ÜNİTESİ İLE YAĞIN İÇİNDE OLUŞMUŞ VERNİK PARTİKÜLLERİ FİLTRE EDİLİR. ESP SİSTEMİNDE ALIŞILAGELMİŞ ELYAF, KAĞIT YA DA METALDEN OLUŞMUŞ FİLTRE ELEMANLARI KULLANILMAZ. YAĞIN CİNSİNE VE VERNİKLEŞME DERECESİNE GÖRE TASARLAMIŞ KİMYASAL İYONLAŞMA ESASINA GÖRE ÇALIŞAN FİLTRE ÜNİTESİ İLE TEMİZLİK İŞLEMİ YAPILIR.  GÜNÜMÜZDE KULLANILAN EN YENİ JENERASYON FİLTRASYON YÖNTEMİDİR.